Egy vezetőre nem az üldöztetés területén vár a legnagyobb próba, bár sokan elbuknak itt. Úgy vélem, az egyik legveszélyesebb csapdává a hatalom és a siker válhat. Soha nem juthat eszünkbe efféle gondolat: „Ez az! Megcsináltuk!” Az Istentől származó eredményeket pedig nem használhatjuk arra, hogy rákényszerítsük a hatalmunkat másokra. A siker nagyon sok válaszút és kockázatos vállalkozás elé állít bennünket. Ha elveszünk a siker nyújtotta sokféle lehetőség közepette, szellemi állóképességünk fejlesztéséről pedig lemondunk, bennünket is elragadhat a „forgószél”. Az erő használatával nem boríthatunk fátylat a múltra. Valahányszor eljutunk egy magasabb szintre, újra és újra meg kell alapoznunk állhatatosságunkat. Emiatt van, hogy bizonyos gyülekezetek eljutnak egy pontig, s ott vagy elkényelmesednek, vagy széthullanak.
A vezetők figyelmét túlontúl lekötik az előttük megnyílt lehetőségek, és nem fordítanak időt és fáradságot arra, hogy ők és a gyülekezeti tagok közelebb kerüljenek Istenhez.
Ha engedelmeskedünk Istennek, törvényszerű, hogy eredményekre jussunk - ne féljünk hát a sikertől! Ám ahhoz, hogy tudjunk bánni a sikerrel, le kell horgonyoznunk a Szellem erejében, s az Ő vezetésére kell hallgatnunk - nem mehetünk a magunk feje után! Csak a Szellem ereje és Isten iránti éhségünk tehet képessé arra, hogy kitartóan teljesítsük parancsait, és utat törjünk a következő szinthez.
Dowie hamarosan már az utolsó idők megújult egyháza Első Apostolának nevezte ki magát. Családnevét elvetette, s az okmányokat azontúl így írta alá: „John Alexander, Első Apostol.” Utolsó prédikációja közben azonban a szószék mögött szélütés érte, nem sokkal azután, hogy ilyenképpen előléptette magát. Ezután - míg Dowie valahol külföldön gyógyulást keresett - Sión városában egy gyűlést szerveztek, hogy kiszavazzák.
Utolsó leheletéig küzdött e határozat ellen, de pozícióját többé nem volt képes visszanyerni. Annyit megengedtek neki, hogy még több évig éljen otthonában, a Siló Házban - míg 1907. március 9-én el nem költözött az örökkévalóságba. V. V. Barnes bíró ekként számolt be haláláról:
„John Alexander a földön töltött utolsó éjszakáján szellemében újra itt állt ezen az emelvényen, s népe egybegyűlt sokaságához szólott. Egész éjjel prédikált - azt gondolta-, hogy ezrek előtt hirdeti az evangélium üzenetét.
Amint e régi igazságokat szólta... időnként elszunnyadt, de időről időre fölébredt, s akkor újra prédikált. Amikor a pirkadat lénye derengeni kezdett, életében utoljára dicséretet énekelt - ‘A kereszt katonája vagyok’ címűt. A jelenlévők azt figyelték, mik lesznek utolsó szavai. Ezt mondta: ‘Eljött a millennium; ezer évre visszatérek.' Ezek voltak utolsó szavai; a legutolsó mondat, amit kiejtett a száján."
Hogyan végződhetett ilyen szomorúan egy oly nagyszerű életút? Vajon kaphatunk választ erre a kérdésre? A válasz - újra csak ez a véleményem - a következő: a szellemi elvek félreértése miatt. Dowie-t Isten küldte Chicago városába. Amíg ott élt, és küldetését teljesítette, a fejedelemségek és hatalmasságok nem árthattak neki. De a hatalom iránti vágynak engedve elhagyta a várost, s ezzel szabad kezet adott az ördögnek, hogy tönkretegye őt. Amikor elhagyta azt a helyet, amelyhez elhívása kötötte; az ellenség becsapta, majd lerombolta az egész világra kiterjedő befolyását; megölte egyik családtagját, tönkretette házasságát - s miután testét megverte a betegség „összes létező fajtájával”, magát Dowie-t is elpusztította.
Hűségesnek kell lennünk ahhoz az eredeti tervhez, amelyet Isten az életünkre szabott, mert ez szabadítja föl a kenetet. Engednünk kell, hogy Ő határozza meg: milyen úton-módon teljesedjék be ez a terv. Dowie-nak talán gyülekezeteket és bibliaiskolákat kellett volna építenie egy egész város helyett. Áldásos befolyása alatt így ezrek és ezrek nőttek volna föl a szolgálatra. Mindennek ellenére Dowie békességben költözött az Úrhoz. Akik vele voltak végső óráiban, azt állítják: korábbi éveinek hite még egyszer felcsillant. Sokan pedig arról beszélnek, hogy szelíd, szeretetteljes emberré vált, s mintha mázsás súlyok emelkedtek volna fel róla. Sión Városa ma is áll Illinoisban, de testületi vezetés irányítja, mondván, hogy „senki sem léphet egymaga Dr. Dowie nyomdokaiba.”