Darwin tisztában volt e probléma rendkívüli nehézségeivel. Idézzük saját szavait: „Az a feltételezés, hogy szemünket... a természetes kiválasztódás alakította ki, őszintén megvallom, a legnagyobb mértékben képtelenségnek látszik." Azóta több, mint száz év telt el és a probléma változatlanul megoldatlan. A kiváló csillagász és magfizikus, Robert Jastrow, aki az általános evolúcióelmélet egyik legnagyobb tekintélye, ezt mondta: „Minden arra mutat, hogy a szem tervezőmunka eredménye; egyetlen teleszkópkészítő sem tudta volna jobban megalkotni."
A klasszikus evolúcióelmélet korlátait és a Teremtő létezésének lehetőségét Darwin a következő módon kapcsolta össze a A fajok eredete c. művének utószavában: „Nagyszerűség van ebben a felfogásban, amely szerint a Teremtő az életet a maga különböző erőivel eredetileg csupán néhány vagy csak egyetlen formába lehelte bele." Ezzel nyíltan elismerte, hogy az élet keletkezését illetően nem tud állást foglalni.
Darwin életrajzírója, Robert Clark további érdekes adalékokkal szolgál az evolúcióelmélet „atyjának'' személyes vívódásairól. Azt írja, hogy Darwin rengeteg energiát ölt abba, hogy azt a látszatot (érzetet) keltse könyvének olvasóiban, mintha a közel húsz évi kutatómunka során felhalmozott tudományos anyag győzte volna meg az evolúciónak a természetes kiválasztódás segítségével történt tényszerű lejátszódásáról. Egész életútját áttekintve és együtt értékelve viszont az derül ki, hogy maga az elképzelés már 29 éves korában (főként Malthus műveinek olvasása után) végérvényesen, kemény prekoncepcióként megfogalmazódott benne. A következő húsz év alatt minden bizonyítékot megkísérelt felderíteni, amely elképzeléseit alátámasztotta és gondosan elkerült minden olyan tapasztalati tényt vagy elgondolást, amely elméletét gyengítette, esetleg alapjaiban cáfolta volna. W. J. Ouweneel holland biológus ehhez a következő kommentárt fűzi:
„Hosszadalmas küzdelem volt ez azért, hogy kikerülje az egyházat és az Istent. Ez a harc lehetett az oka az ő titokzatos és megmagyarázhatatlan pszichoszomatikus betegségének, amely élete folyamán olyan gyakran próbára tette. Darwin nagyszerű és nagyon szeretetreméltó ember volt; és noha, szinte az egész világ tisztelte, magányos tragikus harcában sajnos, tönkrement. Hívőkkel volt körülvéve; saját felesége, kertésze, házvezetőnője mélyen hívő keresztények voltak. Ő maga írja halála előtt: »Ami a jövendő életet illeti, mindenkinek magának kell választania a homályos elképzelések közül.«."
Az evolucionizmus teljesen ateista és keresztényellenes jellegét jól bizonyítja néhány világszerte ismert képviselőjének állásfoglalása, amelyek nyilvános szakmai fórumokon hangzottak el vagy publikációkban kerültek nyilvánosságra.
Forrás: Új Exodus Magazin, 1991. 3. évf. 3. sz.