- Továbbra is azon a szilárd elvi alapon állunk, hogy a gyülekezet az egyetemes, apostoli, szent Egyháznak tagja és része. A Hit Gyülekezete mindent megtesz azért, hogy jó kapcsolatban éljen társegyházakkal és más intézményekkel. Ez a társadalmi érintkezés egy nagyon fontos pontja. Köztudott, hogy a gyülekezetek azért önálló jogi személyek, és azért váltak külön, mert bizonyos kérdésekben eltér a véleményük. Ez a Hit Gyülekezetére is igaz. Mi ezeket a különbségeket próbáljuk bibliai alapon kezelni, és keressük azokat a területeket, ahol másokkal együtt tudunk működni. Nem lehet azonban szem elől téveszteni azt a tényt sem, hogy a magyar egyházak ökumenizmusa olyan alapokon áll, amelyet a pártállam kényszerített ki tőlük. A rendszerváltás óta ez a fajta ökumenikus együttműködés nem népszerű. Véleményem szerint új alapokat kell keresni az együttműködés számára, amelyeken mindenfajta politikai érdek, manipuláció nélkül, őszintén együtt lehet működni.
A másik dolog, ami szerintem zavarja az egyházak együttműködését, az az, hogy sok egyházon belül is szükség lenne rendszerváltásra. Mégpedig azért, mert az egyházak is valamiképpen a pártállam torzszüleményeivé váltak. A Hit Gyülekezetét ettől az illegalitás őrizte meg, ami persze más problémákat okozott, amelyeket másképpen kell orvosolni. Egy azonban biztos, a gyülekezet struktúráját nem a pártközpontban dolgozták ki, és nem is titkos ügynökök kerültek vezető pozícióba. Addig, amíg ez a kérdés nem tisztul le bizonyos egyházakban, a kapcsolatok megteremtése illetve fenntartása nagyon nehéz. Addig is, amíg ez hiányzik, támogatjuk a hívők közötti kapcsolatteremtést, és azt gondolom, hogy iyen szempontból a Hit Gyülekezete semmiképpen sem mondható elzárkózottnak. Tapasztalatom szerint a hívők sokoldalú kapcsolatokat tartanak fenn más egyházakkal.
Talán meglepő, de néha a kisegyházak nagyobb távolságra vannak tőlünk, mint a nagyegyházak. A Hit Gyülekezetével rokon egyházakkal való kapcsolatban előfordulhatnak - ahogyan lenni szokott - viták, nézeteltérések, de mindaddig, amíg a hívők a bibliai elveket tartják szem előtt, addig tisztelni fogják egymás személyét, hitét, és ezek a nézetkülönbségek semmiképpen sem fajulhatnak egymás gyalázásává, kárhoztatásává. Tény, hogy sok felekezetközi rendezvényen nem tudtunk olyan aktivitással részt venni, mint amilyet elvártak tőlünk. Ennek azonban nem az elzárkózás az oka, hanem, hogy a gyülekezet folyamatos fejlődésen, növekedésen megy keresztül, ami temérdek feladatot tennivalót von maga után, és erőink döntő részét leköti.
- Mit vársz, mit kívánsz az új évre?
- Az 1992-es évet sokan már úgy emlegetik - egyháziak, világiak egyaránt -, hogy a fordulat éve lesz. Ebben van igazság. A gyülekezet életében is nagyon fontos időszak lesz. Remélem, sikerül elkezdeni egy számunkra nagyon fontos, több éve dédelgetett terv valóra váltását: hogy a Hit Gyülekezetének legyen egy saját otthona. Továbbra is növekedést, fejlődést várok. Azt gondolom, hogy egyéni szinten a hívőknek nagyobb erőfeszítéseket kell tenni hitük megtartásához és fejlődéséhez. A nyomások, harcok, küzdelmek nem fognak megszűnni a 92-es évben sem, sót bizonyos szempontból talán még harcosabb esztendő lesz, mint az eddigiek. A harcok kikerülhetetlenek az Isten Országába való bejutás útján, és jótékony hatással lehetnek a természetünkre; növeli egyéni és közösségi szinten is a bűnnel szembeni ellenállást, és a hitben állhatatosságot és rendíthetetlenséget fejlesztenek ki. Ezért arra szeretném biztatni testvéreimet, hogy ne féljenek a jövő év gondjaitól, problémáitól, kihívásaitól, hanem, Pál apostolhoz hasonlóan, harcoljuk meg a hit nemes és szép harcát.
Forrás: Új Exodus Magazin