2013. március 3., vasárnap

Derek Prince - Róma levél 10. fejezet 3.


(Róm 10:17) Azért a hit hallásból van, a hallás pedig Isten ígéje által.

Ha nincs hited, megszerezheted. A hit hallásból van, a rhéma hallásából, Isten hirdetett Igéjének hallásából. Nem a hit az első lépcsőfok, hanem a hallás. Ha prédikálnak, akkor hallhatod az Igét, és az Ige hallgatásából származik a hit. Odaszántan kell olvasni, hallgatni az Igét, mert időre van szükség a hit kialakulásához. Ha fontosnak tartod a Bibliát tanulmányozni, akkor lesz rá időd. Ha van hited, akkor megfelelsz az üdvösség feltételeinek.

(Róm 10:15) Mimódon prédikálnak pedig, ha el nem küldetnek? A miképen meg van írva: Mely szépek a békesség hirdetőknek lábai, a kik jókat hirdetnek!
(Róm 10:16) De nem mindenek engedelmeskedtek az evangyéliomnak. Mert Ésaiás azt mondja: Uram! Kicsoda hitt a mi beszédünknek?

Az Ésaiás 53-ból idézett próféciának van egy olyan üzenete, hogy nem fog mindenki hinni. Nem az a probléma, hogy Isten nem gondoskodott mindenkinek megoldásról, a probléma az, hogy nem fogadjuk el hittel.

(Róm 10:18) De mondom: Avagy nem hallották-é? Sőt inkább az egész földre elhatott az ő hangjok, és a lakóföld véghatáráig az ő beszédök.

Az evangélium mindenhol hirdettetik. Jézus az egész világra elküldte az Ő beszédeit. Nekünk pedig el kell fogadnunk ezt a beszédet.

(Róm 10:19) De mondom: Avagy nem ismerte-é Izráel? Először Mózes mondja: Én titeket felingerellek egy nem néppel, értelmetlen néppel haragítalak meg titeket.

Ki ez az értelmetlen, bolond nép, amellyel Isten féltékennyé teszi a zsidókat? Te és én, a pogányok. Mi ostoba népek vagyunk Izraellel összehasonlítva. De Isten felmérgesíti a zsidókat azzal, hogy elfogad egy olyan népet, akiket a zsidók elutasítottak. A zsidó „gój” szó, amely a nemzeteket jelenti, ma is a megvetés szava. Az „ám” népet jelent, a „gój” nemzetet. Az „ám” egy olyan nép, amely szövetségben áll Istennel, ez a nép Jézus Krisztus Egyháza. Istennek az volt a célja, hogy féltékenységre ingerelje a zsidókat. Meg kell mutatni a zsidóknak, hogy működik a kereszténység.

(Róm 10:20) Ésaiás pedig bátorságosan ezt mondja: Megtaláltak azok, a kik engem nem keresnek; nyilvánvaló lettem azoknak, a kik felőlem nem kérdezősködtek.
(Róm 10:21) Az Izráelről pedig ezt mondja: Egész napon kiterjesztettem kezeimet az engedetlenkedő és ellenmondó néphez.

A pogányok voltak, akik nem keresték Istent. Pál ezt mondja zsidó társainak: „Kaptunk figyelmeztetést, nem mondhatjuk, hogy ez soha nem történt meg velünk, mert a saját prófétáink elmondták, hogy Isten féltékennyé tesz minket olyan néppel, amely igazából nem is nép.”

Foglaljuk össze a hit általi megigazulás és a törvény általi megigazulás különbségét. A törvény általi megigazulás különféle cselekedetekből, szabályoknak a betartásából áll: minden szabályt betartok, tehát igaz vagyok. De Pál azt mondja, hogy a dicsekedés ki van rekesztve, mert a törvény kudarcot vallott. Vagyis ha te a törvény betartása által igaz ember vagy, akkor van mivel dicsekedned. És mi késztet téged dicsekedésre? A büszkeség. A büszkeség a problémák gyökere. A büszkeség egyik legfontosabb forrása a vallás, a törvénykezés. A vallás az emberi büszkeségre épít. Az egyetlen dolog, ami megnyitja az ajtót a megtévesztés előtt a hívőben a büszkeség. Minden tévtanítás a büszkeségre apellál: ha csatlakozol ehhez a csoporthoz, akkor szellemibb leszel, ez a legjobb csoport, minden választ ismerünk, csatlakozz hozzánk és igaz leszel. Szinte minden kultusznak ez a mozgatórugója. Az egyetlen megoldás az alázat. Az alázat és a hit együtt jár, és a büszkeség és hitetlenség is együtt jár.
Isten módszere a hit általi üdvösség elvág minden büszkeséget, nem hagy nekünk semmit, amire büszkék lehetnénk, csak a kereszt marad nekünk.