Arról van itt szó, hogy mindazt, amit az igeszakaszban találunk, tudatunkban tartsuk, anélkül, hogy azok jelentése vagy lehetséges alkalmazása felől tudakozódnánk. A szöveg többszöri átolvasása során felírunk minden kijelentést, még a legegyszerűbbeket és legnyilvánvalóbbakat is. Ilyen kérdések alapján: Ki? Mit? Hol? Mikor? Hogyan? Miért?
Ki? Ki írta ezt az igerészt? Kihez intézte? Kik a benne előforduló személyek?
Mit? Mi a szerző pontos kijelentése? Milyen szavakat használ? Egy bizonyos kifejezés hányszor fordul benne elő, vagy az egész fejezetben? Mit tesznek a benne szereplő személyek? Írjuk le röviden az igeszakasz tartalmát, és keressük meg a döntő fontosságú kijelentéseket.
Hol? Hol történik a cselekmény? Honnan jönnek a szereplő személyek? Hová tartanak? Hol található az, aki beszél? Milyen helyről ír a szerző? Hol élnek az írás címzettjei?
Mikor? Mely időpontban játszódik a cselekmény? (Próbáljuk megkeresni a napszakot, az évszakot, a napot - szombat, ünnepnap vagy hétköznap.) Meddig tart? Melyik évben, milyen esemény előtt vagy után írta a szerző ezt a szöveget?
Hogyan? Hogyan játszódik le a cselekmény? Milyen sorrendben történnek az egyes események Hogyan kapcsolódnak egymáshoz? Hogyan cselekszenek az emberek? Hogyan viszonyulnak egymáshoz? Milyen stílusban íródott a szöveg (irodalmi műfaj, hangsúly, felhasznált képek és szófordulatok, irodalmi vagy köznyelv)?
Miért? Ennél a lépésnél csak a szövegben magában megadott okokat keressük meg. Miért cselekszenek az elbeszélésben szereplő személyek a megadott módon? Mit mond a szerző indokaikról, gondolataikról és Istenhez vagy felebarátjukhoz való viszonyulásukról?
2 Az Isten gyülekezetének, a mely Korinthusban van, a Krisztus Jézusban megszentelteknek, elhívott szenteknek, mindazokkal egybe, a kik a mi Urunk Jézus Krisztus nevét segítségül hívják bármely helyen, a magokén és a miénken.
1.v. Ki?
1. A levél Páltól származik,
2. Pál apostolnak nevezi magát,
3. Jézus Krisztus apostolának,
4. azt írja, hogy ő erre elhivatott,
5. Isten akarata által,
6. maga mellett megnevezi Szósztenészt, a testvért.
2. Pál apostolnak nevezi magát,
3. Jézus Krisztus apostolának,
4. azt írja, hogy ő erre elhivatott,
5. Isten akarata által,
6. maga mellett megnevezi Szósztenészt, a testvért.
2. v. Kihez?
7. A levél a gyülekezetnek szól.
Hol?
Hol?
8. Ezt ő Isten Korintusban lévő gyülekezetének nevezi.
9. A címzettekhez mint Krisztus Jézusban megszenteltekhez fordul,
9. A címzettekhez mint Krisztus Jézusban megszenteltekhez fordul,
10. akik arra hívattak el, hogy szentek legyenek.