2021. január 26., kedd

Flaisz Endre - Az imádkozásról 2.

Ezékiás imájából 3 dolgot szeretnénk kiemelni:

1. Nem egy formális imát mondott, ahol a szavak sokaságától várta volna a szabadulást. Nem váltak a szavai önjáróvá, nem szakadt el a szája a valós helyzetétől, hanem őszintén elmondta Istennek és a prófétának a helyzetet. A szíve mélyéből fakadt az imája.

A szívünk úgy működik, mint a repülőben a fekete doboz: minden oda fut be, ami az életünkben történik. A terheknek ugyanolyan súlya van a szellemünk, lelkünk számára, mint a fizikai testünknek a súlyok. A jó ima az mindig a szív mélyéből fakad. Mindig az ember sorsát, valós helyzetét értelmezi, és tárja fel őszintén Isten előtt. Ezért emeli ki Annával kapcsolatban a Biblia, hogy:

1Sámuel 1:13 És mivel Anna szívében könyörgött….

Nagyon őszintén imádkozott Anna. Amikor Jézus tanította imádkozni a tanítványait a Hegyi beszédben, akkor kérte, hogy ne pogányosan imádkozzanak.

Máté 6:5 Amikor pedig imádkoztok, ne legyetek olyanok, mint a képmutatók: ők szeretnek a zsinagógákban és a széles útkereszteződésekben állva imádkozni, hogy feltűnjenek az embereknek. Úgy van, ahogy mondom nektek: ezzel meg is kapják fizetségüket!

Az imádkozás egy intim ügy! Csak te vagy és Isten! Nem arról szól, hogy mások lássák, hogy milyen szellemi életet élünk.

Máté 6:6 Úgyhogy te, amikor imádkozol, menj be a szobádba, zárd be az ajtót magad után, és a rejtekben imádkozz Atyádhoz; és Atyád, aki lát a rejtekben, nyilvánosan fogja megadni fizetséged.
Máté 6:7 És amikor imádkoztok, ne fecsegjetek összevissza, mint a nemzetekhez tartozók: mert ők azt gondolják, hogy bőbeszédűségük miatt hallgattatnak meg.
Máté 6:8 Ne legyetek tehát olyanok, mint ők, hiszen a ti Atyátok tudja, mire van szükségetek, még mielőtt kérnétek tőle.

Jézus azt mondja a pogányos imáról, hogy sokbeszédű ima. Nem arról van szó, hogy ne lehetne hosszan, sokáig imádkozni, hiszen a Róma levélben az van, hogy hosszan tartózkodjunk benne az imádkozásban, meg a Kolossé levélben, hogy az imádkozásban állhatatosan legyünk. Sokszor kell, hogy többször, folyamatosan vigyünk dolgokat az Úr elé, egészen az áttörésig! Az nem hitetlenség, ha valaki többször imádkozik valamiért. Az özvegyasszony jó példa erre a hamis bíróval kapcsolatba. Arról van szó, amikor valakinek a beszéde elszakad a szívétől, az állapotától, azt gondolja, hogy elmond sokszor formulákat, mantrákat, és akkor jobban meghallgatja Isten. A vallásos háttérből származó emberek tudják, hogy mi ez. Néhány kör után a szavak már nem jelentenek semmit, a szöveg tartalmának nincs köze a sorsukhoz, a nyelvük elszakadt a sorsuktól. Nagyon fontos, hogy ne pogányosan imádkozzunk!!!!

Ezékiástól azt lehet megtanulni, hogy odament Isten elé, és olyan őszintén beszélt, mint egy jó házasságban a 2 házastárs. A szíve mélyéből osztotta meg Istennel a beszédét. A Baál papok formuláira egyáltalán nem jött semmilyen válasz Istentől. 


2. Többféle módon lehet imádkozni. Ez függ a helyzetünktől, mondanivalónktól.

Adja meg az Úr, hogy a különféle imafajtákban megújítson bennünket a Szent Szellem!

1Timótheus 2:1 Intelek azért mindenek előtt, hogy tartassanak könyörgések, imádságok, esedezések, hálaadások minden emberekért,
1Tim 2:2 Királyokért és minden méltóságban levőkért, hogy csendes és nyugodalmas életet éljünk, teljes istenfélelemmel és tisztességgel.
1Tim 2:3 Mert ez jó és kedves dolog a mi megtartó Istenünk előtt,

4 imafajtát sorol fel Pál.

1. könyörgés: olyan kérés, amikor valaki úgy megy kérni valamit, hogy semmilyen saját érdemére nem tud vagy nem akar hivatkozni. Kifejezetten arra apellál, hogy a segítséget nyújtó személy könyörüljön rajta. A másik fél irgalmára épít. Az ókori görög tragédiákban úgy szerepelt ez a kifejezés, hogy: oltalomkeresés. Leborultak, átölelték a térdét annak, akitől kegyelmet vártak.
Olyan ima ez, mint a vámszedőé a jeruzsálemi templomban.

2. imádság: olyan kérés, amikor érvelésen alapul. A szükségben lévő személy a másik igazságérzetére, ítélőképességére akar támaszkodni. Ügyvédhez hasonló módon elé tárja a helyzetét. A görög világban ez védőbeszédet is jelentett. A másik felet megszólítja, igazságérzetére épít, ezért azonnal belevonja a saját szituációjába. Ilyen ima volt Mózes imája, amelyet elmondott, amikor Izrael fiai megcsinálták az aranyborjút. Mózes érvelt Istennek, hogy mit fognak szólni a népek, ha elpusztítja Izrael fiait.

3. esedezés: közbenjárás; kérvény benyújtása

4. hálaadás

Ilyen fajta imákat nem csak a magánéletünkkel kapcsolatban fontos imádkozni, hanem az országunkért, a politikai dolgokért.

Vannak más alapvető imaformák is:
- bűnbánó ima: erre annak van szüksége, akinek az Úrral való közössége megtört a bűn miatt. Ilyenkor nem dicséretre van szükség, hanem arra, hogy megalázkodj, és bűnbánó ima által újra bekerülj Isten jelenlétébe.
- megvallás: az a célja, hogy felemelkedj Isten hullámhosszára, úgy beszélj a helyzetedről, ahogyan Isten.
- dicséret: Istennek az erejét, nagyságát, csodáit sorolod föl
- nyelveken szólás: a Szent Szellem által mondasz el imát, amit a lelked nem tud felfogni, csak a szellemed, és azt feltöltöd ez által erővel. Pl.: vezetés közben tudsz nyelveken imádkozni!
- szellemi harc: gonosz szellemek, sátáni erők ellen irányul, és azok elhárítása a cél
- egyéni és közös ima: mindkettőben fontos részt venni! Legyen intim beszélgetésed is Istennel, és közösen is imádkozzál másokkal, még akkor is, ha félős vagy. Az is egy közös imaalkalom, ha a házastársak együtt imádkoznak, vagy a családtagok.

A szabadulás imán keresztül történik! Így vállalja át Isten a terheket. Ezékiás Isten igazságosságát vette alapul, érvelő imát mondott, amikor az országa
szorongatott helyzetét vitte elé. Kivette Rabsaké káromkodásának a lényegét, és ezt mondta el Istennek. A szereplőjévé tette Istent a szituációnak! Isten meghallgatta az érvelésen alapuló könyörgését!

Ezékiás őszintén értelmezte azt a szituációt, amiben benne volt. Nem kell nekünk az imában mutatványokat végrehajtanunk. Nem a szép szavak miatt hallgat meg Isten. Meghallgatja a dadogós, akadozós imát is! Az a lényeg, hogy milyen szívből fakad! Értelmezd a helyzetedet, mondd el Istennek és vond be a helyzetedbe, szituációdba!

3. Amikor az ember a saját sorsának a terhe alatt van, vagy közbenjárás által mások ügyeit felveszi (ennek ugyanúgy érzi a súlyát), akkor az Úr vállára való átgördítéshez nagyon fontos az öröm és a hála! 

Amikor Anna átadta a terhét az Úrnak, akkor nem volt többé szomorú az arca. Amikor az ember könyörög a teher alatt, akkor sokszor nem marad erő az átgördítésre. A hálaadás és az öröm az, amely kondicionálja a szellemedet, hogy át tudd gördíteni a terheket.

Gíl, gálál: az öröm szó a kövek elgördítéséből fakad

Sokszor nem értik az emberek, hogy amikor közbenjárnak másokért, akkor miért érzik olyan rosszul magukat, hiszen jó dolgot tesznek. Ez így van, de a szív megkeményedik, megkérgesedik. Nagyon fontos, hogy állj meg a könyörgés közben, és adjál hálát Istennek! Így fog meglágyulni a szíved, megerősödik, és el fogod tudni gördíteni a köveket!

Kolossé 4:2 Kitartóak legyetek az imádkozásban, hálaadással őrködve Benne;

Könyörgés közben megállsz, lefekszel a padlóra, hálát adsz a szőnyegért, asztalért ☺ rád száll az öröm, és újra erőt veszel az imádkozáshoz!

2011.02.

2021. január 22., péntek

Flaisz Endre - Az imádkozásról 1.

Ennek a tanításnak az a célja, hogy mindannyian megújuljunk az imádkozásban!

Lukács 21:33 Az ég és a föld megsemmisül, de az én szavaim semmiképp sem veszítik érvényüket!
Luk 21:34 De vigyázzatok magatokra, hogy a szívetek sose nehezedjék el mámortól, részegségtől és az élet gondjaitól, hogy ne lepjen meg benneteket az a nap váratlanul,
Luk 21:35 mint egy csapda - mert hirtelen érkezik el mindazokra, akik az egész föld színén laknak!
Luk 21:36 Minden időszakban éberen virrasszatok, és könyörögjetek, hogy legyen erőtök felülkerekedni és megmenekülni mindazoktól, amik történni fognak, és megállhassatok az Emberfia előtt!

Amikor itt egy napról beszél Jézus, akkor az Úr napjáról beszél előtte. A 7 éves időszak csapásairól beszél, hogy imádkozzanak az emberek, hogy ezt az időszakot el tudják kerülni. Arról beszél Jézus, hogy Isten tegyen bennünket méltóvá arra, hogy részesei lehessünk az elragadtatásnak, amely által el tudjuk kerülni a korszak végén eljövendő csapásokat. Jézus nagyon sokszor hangsúlyozza az éberséget ezzel az időszakkal kapcsolatban, és mindig az imádkozással kapcsolja össze. Az éberség mutatója az imádkozás. Olyan terhek jönnek a világra, olyan erős lesz az elvilágiasodás, hogy nem tud automatikusan, magától olyan szellemi állapotban maradni egy ember, hogy az elragadtatásra méltó tudjon lenni, hanem csak úgy tudja magát megőrizni jó állapotban, hogy az imádkozás által éber marad. Olyan szellemi állapotban fogja érni így az Úr eljövetele, hogy részese lesz az elragadtatásnak.

Az az ember számít ébernek az elragadtatás előtti időkben, aki imádkozik, akinek van szellemi élete, imaélete. Akinek nincs, az elaludt embernek számít, és nem számít ébernek Jézus jellemzése alapján.

Mivel szeretnénk az elragadtatás részesei lenni, ezért nekünk nem szabad imádkozástalanul, rutin alapján bonyolítani a keresztény életünket, hanem az ima által olyan kondícióba kell hozni magunkat, hogy méltók legyünk az elragadtatásra. Sőt, imádkozni is kell azért, hogy méltókká tétessünk! Ezért nagyon aktuális most beszélni az imádkozásról! Az Úr adja meg, hogy ne csupán tudásunk legyen csak erről, hanem egy ösztönző erő is legyen a bensőnkben, hogy új inspirációt kapva a tettek mezejére lépjünk, és igazi imákat tudjunk mondani!

Milyen az igazi ima, amit meghallgat az Isten, amitől nem fordul el?? Ezékiás imája erre a legjobb példa. Ima által tudunk mi is megszabadulni a terhektől, nehézségektől, másképp nem!

2Királyok 18:13 Ezékiás királynak pedig tizennegyedik esztendejében feljött Sénakhérib, Asszíria királya Júdának minden kerített városa ellen, és elfoglalta azokat.

2Kir 18:33 Vajon megszabadították-e a pogányok istenei, mindenik a maga földjét Asszíria királyának kezéből?
2Kir 18:34 Hol vannak Hámátnak és Arphádnak istenei? Hol Sefárvaimnak, Hénának és Hivvának istenei? És Samariát is megszabadították-e az én kezemből?
2Kir 18:35 Kicsoda a földön való minden istenek közül, aki megszabadíthatta volna az ő földjét az én kezemből, hogy az Úr is kiszabadíthatná Jeruzsálemet az én kezemből?

Rabsaké beszédének a veleje abból állt, hogy Izrael Istenét lefokozza a bálványistenek rangjára.

2Királyok 19:10 Így szóljatok Ezékiásnak, a Júda királyának, mondván: Meg ne csaljon téged a te Istened, akiben bízol, ezt mondván: Nem adatik Asszíria királyának kezébe Jeruzsálem.
2Kir 19:11 Íme hallottad, mit cselekedtek Asszíria királyai minden országokkal, elvesztvén azokat; és te megszabadulhatsz-e?
2Kir 19:12 Vajon megszabadították-e a pogányok istenei azokat, akiket elvesztettek az én atyáim: Gózánt, Aránt, Résefet és az Eden fiait, akik Thelasárban [voltak]?
2Kir 19:13 Hol van Hámát királya, Arphád királya és Sefárvaim város királya? Héna és Hivva?

Innen kezdődik Ezékiás reakciója erre a tombolásra és levélre:

2Királyok 19:14 És elvevé Ezékiás a levelet a követek kezéből, és elolvasá azt, és felment az Úr házába, és kiterjeszté azt Ezékiás az Úr előtt;
2Kir 19:15 És imádkozék Ezékiás az Úr előtt, és monda: Uram, Izrael Istene! aki a kerubok között lakol, te vagy egyedül e föld minden országainak Istene, te teremtetted a mennyet és a földet;
2Kir 19:16 Hajtsd hozzám, Uram, a te füledet és halld meg; nyisd fel Uram, a te szemeidet és lásd meg: és halld meg a Sénakhérib beszédét, aki ide küldött, hogy szidalommal illesse az élő Istent.
2Kir 19:17 Igaz, Uram, Asszíria királyai elpusztították a pogányokat és azok országait.
2Kir 19:18 És az ő isteneiket a tűzbe hányták; de azok nem voltak istenek, hanem csak emberi kéz alkotásai, fa és kő, azért vesztették el őket.
2Kir 19:19 Most azonban, mi Urunk, Istenünk, szabadíts meg, kérlek, minket az ő kezéből, hogy megismerje e föld minden országa, hogy te, az Úr, vagy az egyetlen Isten!

Most jön Isten válasza a prófétán keresztül:

2Királyok 19:20 Akkor elküldött Ésaiás, az Ámós fia, Ezékiáshoz, ezt mondván: Azt mondja az Úr, Izrael Istene: A te könyörgésedet, Asszíria királya, Sénakhérib felől, meghallgattam.
2Kir 19:21 Ez az, amit az Úr őfelőle mondott: Megutál téged és megcsúfol téged Sionnak szűz leánya, utánad fejét hajtogatja Jeruzsálem leánya.
2Kir 19:22 Kit szidalmaztál és kit gyaláztál? És ki ellen emelted fel a te szódat, vagy [ki ellen] emelted fel a te szemeidet a magasságba? Az Izrael szentje ellen!

2Kir 19:23 Követeid által gúnyoltad az Urat, és mondád: Szekereim sokaságával meghágom a hegyek magasságait, a Libanon oldalait, és levágom magas cédrusait, legfelségesebb ciprusfáit, és bemegyek csúcsának lakóhelyébe, kertes erdejébe.

2Kir 19:27 És ismerem a te ülésedet, és járásodat kelésedet, és ellenem való tombolásodat;
2Kir 19:28 A te ellenem való tombolásodért és a te elbizakodásodért, amely felhatott füleimbe, az én karikámat orrodba vetem, és zabolámat szádba, és visszaviszlek azon az úton, amelyen eljöttél.

2Kir 19:32 Azért azt mondja az Úr Asszíria királya felől: Be nem jő e városba, és nyilat sem lő bele, sem pajzs nem ostromolja azt, sem sáncot nem ás mellette.
2Kir 19:33 Azon az úton, amelyen jött, tér vissza, de e városba be nem jő, azt mondja az Úr.
2Kir 19:34 És megoltalmazom e várost, hogy megtartsam azt, én értem és Dávidért, az én szolgámért.
2Kir 19:35 És azon az éjszakán kijött az Úr angyala, és levágott az asszíriabeli táborban száznyolcvanötezret, és mikor jó reggel felkeltek, íme mindenütt holttestek [hevertek].
2Kir 19:36 És elindult, és elment, és visszafordult Sénakhérib, Asszíria királya, és Ninivében maradt.
2Kir 19:37 És lőn, mikor ő a Nisróknak, az ő Istenének templomában imádkozék, Adramélek és Sarézer, az ő fiai, levágták őt fegyverrel: magok pedig elszaladtak az Ararát földébe, és az ő fia, Esárhaddon uralkodék helyette.

Ezékiás számára az imája meghozta számára a szabadulást. Életének legnagyobb krízisét élte át ebben az időben. Becsmérelték, szidalmazták az országot, őt is, az Istenét is és meg is betegedett halálos betegséggel. Még belegondolni sem jó, hogy milyen terheket élhetett át: belekapaszkodott az életbe egyfelől és másfelől pedig az országot kellett mentenie az Asszír királytól.
Mindannyiunk életében kitermelődnek terhek, mindenkinek megvannak a maga problémái, amelyek alól szeretne könnyebbedni. Sokszor és határozottan mondja azt az Ige, hogy a terheket adjuk át Istennek.

1Péter 5:7 Minden gondotokat ő reá vessétek, mert neki gondja van reátok.

Isten azt üzeni nekünk, hogy ha vannak terhek és megoldandó problémák az életünkben, akkor ne maradjunk azok alatt, hanem gördítsük át azokat Isten vállaira, mert az Ő válla elbírja, és segít megoldani őket!

Zsoltár 55:23 Vessed az Úrra a te terhedet, ő gondot visel rólad, és nem engedi, hogy valamikor ingadozzék az igaz.

Példabeszédek 16:3 Bízzad az Úrra a te dolgaidat; és a te gondolatid véghez mennek.

Isten azt üzeni, hogy vessük át a vállaira a terheinket, minden gondunkat. Ő meg akarja azokat oldani, gondot akar rólunk viselni! Ez a felszólítása a Bibliának nem passzivitásra akar sarkallni; nincs szó a terhek alól való infantilis elmenekülésről, amikor emberek nyúlcipőt kötnek a talpukra, és elmenekülnek, hogy új életet kezdhessenek a világ másik végén. A terheknek az átadása az ima által történik. Az ima az, amikor Istennel őszintén beszélünk és kommunikálunk, amikor át tudjuk adni az életünkön lévő megoldatlan problémákat. Isten leveszi rólunk a terheket saját magára, és Ő hordozza azokat.

2011.02.

A Szent Szellem szimbólumai 1.

1. A hetes szám

A hetes szám a Bibliában a teljességgel áll kapcsolatban. Ez a tökéletességet jelenti. A Szent Szellem tökéletes lény, amibe belefog, amit csinál tökéletes, és teljes.

Három ilyen konkrét tevékenységére mutatunk most rá a Szent Szellemnek.

- hét szarv
- hét szem
- hét lámpás (menóra)

Több olyan kijelentés is van a Bibliában, mely a hetes számmal, a Szent Szellem tökéletességének számával kapcsolatban áll, de most ezen a három példán keresztül érzékeltetjük a Szent Szellem munkájának tökéletességét.

Jel 5,6 És láték a királyiszék és a négy élőlény között és a Vének között egy Bárányt állani, mint egy megölöttet, hét szarva és hét szeme vala, a mi az Istennek hét Szelleme, a mely elküldetett az egész földre.

A hét szem és hét szarv a bárányon nyugvó speciális jelenlétét fejez ki a Szellemnek. Hogy ez milyen jelenlét, a szem és a szarv árulja el számunkra. A szarv a hatalom szimbóluma és jelképe, tehát ha a szarvval együtt fordul elő a hetes szám, az a hatalom, erő tökéletességét és teljességét jelzi, mely a Szent Szellemben van. A Szent Szellem Messiáson nyugvó tökéletes hatalmát, erejét mutatja, melyre bosszúállóként szüksége is van az idők végén. A Szem a tudást, látást fejezi ki, a hét szem a tökéletes tudását látását fejezi ki, mely a Krisztustól nem választható el. A Szent Szellem a Báránnyal együttműködik. A Szent Szellem kétfajta munkásságára világít rá a szem és a szarv. A Szent Szellem tudása tökéletes. Nincs a világmindenségben olyan, amely elkerülné a Szent Szellem figyelmét. Még egy hajszál sem eshet le a fejedről úgy, hogy ezt ne tudná. Ami az emberek szívében van, az is a Szent Szellem tudomására jut. A hét szarv azt fejezi ki, hogy a Szent Szellemben minden hatalom, erő képesség megvan minden megvalósítására, hiány nélkül.

Jel 4,5 A királyiszékből pedig villámlások és mennydörgések és szózatok jőnek vala ki. És hét tűzlámpás ég vala a királyiszék előtt, a mely az Istennek hét szelleme;

2 Mózes 25,31-40 Csinálj gyertyatartót is tiszta aranyból; vert aranyból készüljön a gyertyatartó; annak szára, ága csészéi, gombjai és virágai ugyanabból legyenek. Hat ág jőjjön ki oldalaiból; három gyertyatartó-ág az egyik oldalból, és három gyertyatartó-ág a másik oldalból. Mandolavirág formájú három csésze az egyik ágon, gombbal és virággal; és mandolavirág formájú három csésze a másik ágon is, gombbal és virággal; így legyen a gyertyatartóból kijövő mind a hat ágon. A gyertyatartón pedig négy mandolavirág formájú csésze legyen, gombjaival és virágaival. Gomb legyen a belőle kijövő két ág alatt; ismét gomb a belőle kijövő két ág alatt, és ismét gomb a belőle kijövő két ág alatt: így a gyertyatartóból kijövő mind a hat ág alatt. Gombjaik és ágaik magából legyenek; egy darab tiszta aranyból legyen verve az egész. Csinálj hozzá hét mécset is, és úgy rakják fel mécseit, hogy előre világítsanak. Hamvvevői és hamutartói is tiszta aranyból legyenek. Egy tálentom tiszta aranyból csinálják azt, mindezeket az eszközöket. Vigyázz, hogy arra a formára csináld, a mely a hegyen mutattatott néked.

Mandulavirágok voltak ábrázolva a lámpatartón. Mózes a mennyei istentiszteletet látta a hegyen, ennek a makettjét kellett ábrázolnia. A mandulavessző- és virág minek a jelképe, milyen üzenet van benne? A hétágú lámpatartó milyen tevékenységére vonatkozik a Szent Szellemnek?

Jer 1,11-12 Szóla továbbá nékem az Úr, mondván: Mit látsz te, Jeremiás? És mondék: Mandulavesszőt látok én. És monda nékem az Úr: Jól láttál, mert gondom van az én igémre, hogy beteljesítsem azt.

Fontos, hogy ez a tevékenysége a Szent Szellemnek szintén tökéletes, hiba és hiány nélküli és teljes! Vajon milyen munka hiba nélküli és teljes, melyet a hétágú gyertyatartó fejez ki?

Ez eredetiben egy szójáték. A 11. versben található mandula és a 12. versben található „gondoskodás”, az nagyon hasonló sőt majdnem teljesen egyforma kifejezés! Itt egy szójáték van elrejtve héberül. Tulajdonképpen a mandula szó héberül kis módosítással majdnem azt jelenti, hogy gondoskodni valamiről, gondja van valakinek valamiről. Itt kiderül, hogy mire van Istennek nagyon nagy gondja, hogy az Igéje, a Beszéde, mely apostolokon és prófétákon keresztül átszűrődött a mi világunkban, az tökéletes és hiba nélküli legyen, semmilyen emberi tévedés, szubjektív emberi elem ne legyen. A mandulavessző, virág, maga a mandula azt jelképezi a bibliában, hogy Isten a Szent Szellem által kicsépelt a prófétáknak és apostoloknak ránk hagyott igéjéből minden emberi tévedést, és amit ránk hagyott, abban nincs tévedés, nincs hiba, mert maga a Szent Szellem gondoskodott róla, hogy a mikor a próféták és apostolok az üzeneteket átadták, kicsépelődjön belőle és kiszóródjon minden emberi elem. Ami megmaradt a számodra, az hibátlan, teljes és tökélete, ezért bizalommal és hittel kell támaszkodni az szentírás teljességére.

A menórán azért van mandula, mert a Szent szellem tökéletesen, teljesen, hibátlanul felügyelte azt a folyamatot, hogy Isten Igéje prófétákon és apostolok keresztül bejött ebbe a világba.

A Szent Szellem minden munkájára érvényes a tökéletesség, hiánytalanság, mert Ő hiánytalan és tökéletes ISTENI SZEMÉLY.

Források: Hit Gyülekezete; Kevin Conner - The Foundations of Christian Doctrine

2021. január 6., szerda

A Szent Szellem gyümölcsei 3.

Hűség

A harcban kitartó szeretet.

Az Úrban való hűség által egy egész emberéletre megmaradhatnak kapcsolatok.

Zak 8,19b Csak a hűséget és a békességet szeressétek.

Jer 5,3a Uram! a te szemeid avagy nem a hűségre néznek-é?

Isten értékeli a hűséget. Nem láttuk Őt, mégis ragaszkodunk hozzá, szeretjük. A testvérekhez, Isten népéhez is hűségesnek kell lenni.

Máté 25,21 Az ő ura pedig monda néki: Jól vagyon jó és hű szolgám, kevesen voltál hű, sokra bízlak ezután; menj be a te uradnak örömébe.

Isten a hűséges szolgát jutalmazza meg, amikor visszajön. Mindig legyél hűséges a kicsin.

Péld 17,17 Minden időben szeret, a ki igaz barát, és testvérül születik a nyomorúság idejére.

Szelídség

Az élet iskolájában tanúsított szeret. Mózes nem szelídnek született. Először agyonvert egy embert, mikor jogtalanságot tapasztalt.

4 Móz 12,3 (Az az ember pedig, Mózes, igen szelíd vala, minden embernél inkább, a kik e föld színén vannak.)

Jézus szelíd és alázatos lelkű.

Filip 4,5 A ti szelídlelkűségetek ismert legyen minden ember előtt. Az Úr közel!

A rosszat csak jóval lehet megváltoztatni.
Mit csinálj az ellenségeddel Isten útmutatása alapján?

- szeresd
- áldjad
- jót tegyél vele
- imádkozz érte

Isten jósága térített meg bennünket is.

Préd 10,1 Mikor a fejedelemnek haragja felgerjed te ellened, a te helyedet el ne hagyjad; mert a szelídség nagy bűnöket lecsendesít.

A szelídség nagy bűnöket lecsendesít.

Péld 25,15 Tűrés által engeszteltetik meg a fejedelem, és a szelíd beszéd megtöri a csontot.

A szelíd beszéd megtöri a csontokat. Ha nem óemberit adsz, hanem krisztusit, az emberek nincsenek hozzászokva.

Mértékletesség, önuralom

A gyakorlatban megvalósított szeretet.

Titus 2,6 Az ifjakat hasonlóképen intsed, hogy legyenek mértékletesek:

Péld 25,28 Mint a megromlott és kerítés nélkül való város, olyan a férfi, a kinek nincsen birodalma az ő lelkén!

Péld 16,32 Jobb a hosszútűrő az erősnél; és a ki uralkodik a maga indulatján, annál, a ki várost vesz meg.

A szeretet magában foglalja a Szent Szellem mind a 9 gyümölcsét. A Szent Szellem gyümölcsei és ajándékai kiegészítik egymást. Áron köntösén prémjén gránátalma és csengettyű is volt, A csengettyű az ajándék. Ezt Isten teszi, nélküle semmit sem tehetünk. Kell a gyümölcs, az az alázat, mértékletesség.

2 Móz 28,31-34 És csináld az efód palástját egészen kék lenből. Közepén legyen nyílás a fejének; a nyílásnak szegése legyen köröskörűl, takácsmunka, olyan legyen, mint a pánczél nyílása, hogy el ne szakadjon. És ennek alsó peremére csinálj gránátalmákat kék, és bíborpiros, és karmazsinszínű lenből, a peremére köröskörűl, és ezek közé arany csengettyűket is köröskörűl. Arany csengettyű, meg gránátalma, arany csengettyű, meg gránátalma legyen a palást peremén köröskörül.

Ha az ajándék ott van egy ember életében, nem fuvalkodik fel, ha gyümölcs is van mellette.

Miből lehet felismerni, hogy valakin a Szent Szellem van?

- erejéből
- gyümölcseiből

Jézuson ez a kettő együtt jelent meg. A Szent Szellem gyümölcse több, mint a természetes ember cselekedetei.

Mt 7,16 Gyümölcseikről ismeritek meg őket. Vajjon a tövisről szednek-é szőlőt, vagy a bojtorjánról fügét?

Igazságot követő szeretetre van szükség.

János 15,9-10 A miképen az Atya szeretett engem, én is úgy szerettelek titeket: maradjatok meg ebben az én szeretetemben. Ha az én parancsolataimat megtartjátok, megmaradtok az én szeretetemben; a miképen én megtartottam az én Atyámnak parancsolatait, és megmaradok az ő szeretetében.

Jézusban maradni annyi, mint szeretetben maradni. Akkor szeretjük Őt, ha engedelmeskedünk neki.

Abban a hitben kell élnünk, hogy meghaltunk! Már az óember. Mindennap felvenni a keresztet: menni a kivégzőhelyre. Figyelj mindig arra, hogy a gyümölcsök jöjjenek ki rajtad. A szeretet megelevenít, az irigység szétroncsol!

2 Kor 13,5 Kísértsétek meg magatokat, ha a hitben vagytok-é? magatokat próbáljátok meg. Avagy nem ismeritek-é magatokat, hogy a Jézus Krisztus bennetek van? Kivévén, ha méltatlanok vagytok.

Meg kell állni az embernek. A fiúsághoz hozzátartozik a feddés. Ha az igével jó a közösséged, jó lesz a Szent Szellemmel is.

1 Kor 13,4-8, 13 A szeretet hosszútűrő, kegyes; a szeretet nem irígykedik, a szeretet nem kérkedik, nem fuvalkodik fel. Nem cselekszik éktelenül, nem keresi a maga hasznát, nem gerjed haragra, nem rójja fel a gonoszt, Nem örül a hamisságnak, de együtt örül az igazsággal; Mindent elfedez, mindent hiszen, mindent remél, mindent eltűr. A szeretet soha el nem fogy: de legyenek bár jövendőmondások, eltöröltetnek; vagy akár nyelvek, megszünnek; vagy akár ismeret, eltöröltetik.

A szeretet nem szűnik meg soha. Akik Krisztusban vannak, nincs kárhoztatásuk. Akik szeretetben vannak, nincsen kárhoztatásuk.

Források: Hit Gyülekezete; Kevin Conner - The Foundations of Christian Doctrine