2012. szeptember 6., csütörtök
Kathryn Kuhlman - Isten előtt egyenlők 2.
Az előző évben, mikor a nyolcadik gyermekünk született, megsérült a gerincem egy műtét következtében. Lassanként meggyógyultam, de a második műtét felborította az egész rendszert és minden kísérő szimptóma feléledt – elviselhetetlen fejfájások, szédülés, memóriakiesés, depresszió. Olyan volt, mintha a világosság kialudt volna, és a színek helyett fekete-fehérre változna minden. Mindig erős, egészséges asszony voltam.
Skandináviai előéletem nem engedte, hogy a beteges háziasszonyt játszhassam, aki egy csomó kisgyerekkel van megáldva. Szerettem a gyermekeimet és minden napot energiával teli elragadtatással kezdtem. De most féltem a reggelektől, és egész nap ok nélkül sírtam. A sötét órák halálsejtelmeket hoztak számomra. A nőgyógyász belgyógyászhoz küldött, aki idegorvoshoz utasított, ez meg pszichiáterhez. Elárasztottak pirulákkal. De semmi se használt. Különösen a gyógyszerek nem tettek jót, bár marékszámra szedtem.
Akkor pálinkával próbálkoztam. Sohasem ittam erősen, de már kora reggel elkezdtem, mikor Arkady elment hazulról. Mikorra a nagyobb gyermekek hazajöttek az iskolából, képtelen voltam segíteni nekik. És senki se figyelmeztetett rá, hogy a gyógyszerek és az alkohol együttes fogyasztása végzetes lehet. Nemsokára aztán borzasztó állapotban voltam. Éjszakáról-éjszakára a pamlagon feküdtem és Arkadyt vártam, hogy hazajöjjön a munkából. Akkor egy ruhát kötött a derekára és ebédet kezdett főzni. A ház piszkos volt és a gyerekekre vigyázni kellett volna, de tőlem semmit se várhattak a nap folyamán.
Öt gyermek hat év alatti korban próbára teszi az ember türelmét, ő mégis a legkedvesebb, legszelídebb ember volt, akit valaha láttam. Sokszor csodálkoztam ezen, de ez az alázatos türelem azoknak a hosszú éveknek az eredménye volt, amit az orosz hadseregben és a későbbi finn börtönökben töltött. Képtelen voltam Arkadynak segíteni. Csak azt tudtam tenni, hogy fekszem a szófán és nézem üveges szemmel, hogy hogyan mosogat és hogyan teszi tisztába a babákat. A pénzünk orvosságra és olcsó borra ment el. De ez se használt. Jóbarátok Lourdesból hoztak vizet nekem (katolikus kegyhely – ahol a fekete madonnát imádják és azt állítják, hogy az ottani forrás vize gyógyít), hogy azt igyam, remélve, hogy meggyógyulok a gerincbajomból, ízületi gyulladásomból, vagy talán cukorbajomból. De semmi se használt.
Hiába mentem el egy katolikus paphoz is, aki gyógyító szolgálatot végzett, de nem volt Isten szándéka szerint való, hogy még akkor meggyógyuljak.
Eladtuk a házunkat és vidékre költöztünk, és egy ideig azt hittem, megjavultam, de elkeserítő szabályossággal visszatértek a fájdalmak és a depresszió. Mennyire vágytam a halálra! Úgy látszott, Isten hallja imádságomat, de ezt nem. Néha hittem abban, hogy Isten közelebb akar vonni magához és akkor meggyógyít majd. Visszamentünk Los Angelesbe. Tudtam, hogy találnom kell valamit, hogy visszanyerjem életkedvemet. Így nem élhettem tovább. Még az öngyilkosság is vonzóbbnak tűnt, mint a kilátástalan holnap. Úgy gondoltam, ha elmegyek hazulról, lesz valami, ami felébreszti az életkedvemet. De éppen akkor rossz idő volt. Sötét, felhős volt az ég, mint minden az életemben. Egy könyvet láttam meg, amit megvettem, bár anyagiakban nem bővölködtem. Amikor el kezdtem olvasni, nem tudtam letenni többé. Mikor befejeztem az olvasást, egy dolog világossá vált előttem: Krisztus az egyetlen, aki segíthet rajtam.